Ontario Conservation Officers 1892-1951

Compiled by Donald J. Weltz
Retired Conservation Officer #328 (1975 – 2007)

Please contact dweltz@ocoa.ca if you have additional information.
(Return to our CO History page)

Acknowledgement

Although Don spent a great deal of time compiling this data he would like to give special credit to now deceased Conservation Officer Carl Monk. Carl prepared a document for the Ministry of Natural Resources and the CO Centennial celebrations in 1992. It was Carl’s hard work that made Don’s job that much easier so we can all remember those that went before us and their never-ending commitment to protect Ontario’s Natural Resources for future generations to enjoy and use. Carl, your work lives on, thank you.

Tips:  Use the Search box to find an officer or text, and clear the search to return to the full list.  Sort by clicking column headings.

SurnameFirst NameLocationHiredBadge #
AdairWilliamNorland1915
AdolphsonG. R.Dryden1946
AirdA.Gogama1930
AlavesonEdwardOrangeville1935
AlfordJ .E.Brockville1946
AllanGeorgeOba1928
AllanO.Wallaceburg1899
AllenJohn W.Port Rowan1936
AllenRobert J. Campbellford1924
AmeyCharles W.Moscow1924
AmosEdwardElmira1927
AndersonW. A.Cornwall1915
AndrewsSamuelMicksburg1915
AndrewsWilliamsLindsay1948
ArbothnotRoy W.Aylmer1949
ArgueJohn Carp1899
ArmitageGeorge R.Toronto1946
ArmstrongAllan S.Atikokan1950
ArmstrongH. C.Glen Ross1915
ArmstrongJohnLake Temiskaming1894
ArmstrongW. G.New Liskard1926
AshfordJ. W.Sioux Lookout1924
AtchesonJ. F.Fort William1947
AustinW. H.Sioux Lookout1928
AveryJamesDorset1903
AveryMelzarSharbot Lake1915
AvisJ. J.Cockburn Island1915
AymerWilliamFort Frances1915
BaechlerFredNipissing1903
BaileyDelmerLeamington1944
BaileyGeorge L.Calendar1900
BaileyJ. H.Gore Bay1937
BakerRoyal A.Cornwall1926
BallA. E.Bracebridge1924
BanksH. W.Hamilton Beach1930
BarnettG. A.Timmins (Cochrane)1950
BarrGeorgeHarrowsmith1915
BarrHenryDouglass1899
BarryJamesThessalon1933
BartonMauriceRichard's Landing1950
BatchelorTom (Batch)Sioux Lookout1950
BateA. W.St. Catherines1903
BattenWilliamHall's Glen1925
BatterickR.North Bay1928
BeadowinE. J.Fenelon Falls1928
BeattieGeorgeDundas1939
BeattyJohnOld Fort Midland1915
BeaudrieW. W.Harwood Lake1930
BeaudroR. T.Beardmore1941
BeckTom L.Beardmore (Aylmer)1950
BelangerJoseph Romauld (Romeo)Hawkesbury1950
BellingerRoy RobertWingham Dist. (Clinton)1950
BemroseJohnClaude1915
BennettW. J. Kingston1925
BensonW. D.London1899
BerthelotJoseph Adeland (Joe)Chapleau1949
BerthelotLouisBlind River1931
BerthelotJ. A. (Alex)Blind River1947
BibbyC. F. (Charlie)Sudbury1942
BillingsJohnBerry's Bay1924
BiltonGeorgeMontemac County1892
BinkleyCharles ElginNew Liskeard1934
BirchW. J.Delta1915
BisbinAngusPicton1915
BiscoeW.L.Killaloe Station1915
BishopThomasRichard's Landing1937
BittleW. W. (Bill)Rossport (Geralton)1949
BlacklockHarry Mount Chesney1940
BleaDanielSouth River1915
BlissL. E.Nipegon1915
BlondeauD. M.Trichbourne1951
BlondinL.Cornwall1899
BlundenH. A.Sarnia1915
BoateJ. K.Fowler's Corners1915
BoleDuncanAlgoma district1892
BolerWilliamMiddlesex1915
BonterRobertHastings1915
BoothGilbertSault Ste. Marie1935
BoothbyRhodesMatheson1950
BorutskiMaximillian F. (Max)Pembroke (Stonecliffe)194974
BoudreauPhiliasTimmins1935
BourgonJ. B.Rockland1915
BousquetJ. W.Sudbury1937
BowerA. B.Kapuskising1938
BowermanJ.Port Perry1899
BowesPercy FrederickDryden (Maple)1949
BoydJ. H.Merrickville1915
BoydWilliam M.Manitoulin (Kagawong)1915
BoyesW. E.Hornpayne1949
BradburyJ. K.Blind River1915
BradshawA.Lindsay1915
BradshawJesseSwastika, Lindsay1951
BradyNicholasLindsay1900
BrayL. M.Burlington1934
BriggsGeorgeBridgeburg1915
BriscoeW. L.Killaloe Station1909
BrooksA. L.Young's Point1925
BrooksW. J.Picton1926
BroughWilliam A.Sioux Narrows1946
BrownAlexWelland1915
BrownE. A.Picton1947
BrownElishaSt. Mary's1904
BrownErnestBelleville1935
BrownGeorgePort Stanley1934
BrownGeorge J.Loring1947
BrownJohnRockdale1899
BrownR. M.Milton1915
BrunetteE.Gogama1947
BuchananGeorge A.Midland1934
BuckGeorge E.Milton1925
BuieGordon D.Barrie1936
BurchH. W.Timmins1938
BurkeGeorgePerth1915
BurnsDean E.Pembroke1915
BurnsE.Lindsay1899
BurnsJosephMadoc1924
BurnsJosephTweed1926
BurrowsH. S.Cochrane1947
BurtDr. WilliamSimcoe1908
BurtcheallC.Coboconk1915
BuschRoy E.Lindsay1950
BussineauJohn J.Sault Ste. Marie1929
ByceH.Chapleau1927
CadwalladerJ. R.Hamilton 1925
CaldwellW. S.Aisla Craig1924
CampbellGordonPowassan1934
CantelonW. H.Wingham1946
CarnegieW. J.Lindsay1935
CarrNormanCochrane1947
CarsonR. W.Perterborough1915
CarswellGordon PhillipSudbury (White River)1949
CarswellJosephNorth Bay1948
CarterThomas A. (Tommy)Kapuskasing (Aylmer, Merlin)1950
CassanC. W.Campbellford1915
CatcherJohn Brina (Jack)Gogama (Maple)1947
CatesGeorge S.Emo1915
CattanachD.Wolfe Island1899
CecileJ. ArthurTecumseh1925
CecileJ. A.Pembroke1934
CharlsleyG. F.Sudbury1924
CharpontierEdwardSutton West1901
ChauvinVictorWindsor1908
CheerT. H.Brighton1915
ChellewWilliam H.Levack1945
ChewF. S.Maple1936
ChisholmW. L.Sault Ste. Marie1930
ClarkGordonWestport1915
ClarkHarry Brantford1930
ClarkHerbert WilliamHespler (Wingham)1946
ClarkM.Picton1899
ClarkNormanLanark1892
ClarkeWilliam T.Picton1925
ClarksonWilliamLakehurst1915
ClementsT. Long Branch1928
ClempsenA. H.Fort William1937
ClunisA.Claude1899
ClydeGeorgeCataraqui1899
CockLouisCampbellford1899
CockburnR. R.Madawaska1924
CodeJ. S.Smith's Falls1929
CoffeyJ. W.Ottawa1924
ColborneH.Trenton1928
ColebournH. M.Red Lake1946
CollingsM. S.Missinaibi1946
CollinsW. E.Strathroy1915
ComerD. M.Longlac1951
ComminsJ. H.Nipigon1924
CondllerT. F.Queenston1927
ConwayP. J.Ansonville1936
ConwayRichardMadawaska1915
CookA. G.Little Current1930
CookCharles F.Sault Ste. Marie1934
CookH. G. A.Niagara Falls1915
CopH. G.Toronto1917
CorsantArthurMasonville (Middlesex)1904
CostelloH. E.Killaloe 1926
CoteDouglas J.Schreiber1947
CoteLeonard (Leo)Asborn, Martin River1947
CoteWilliamMartin River1934
CotterchioL. R.White River1948
CoulterSamuelGilford1915
CoultisCharles L. (Chas)Leamington (Essex)1915
CouperArchDunnville1899
CousineauJ. B.Windsor1899
CovellHerb N.Lombardy1915
CoxMathewHowe Island1915
CraigWilliamGlenburnie1899
CrampG. E.Toronto1946
CrandellM. L.Lake Scugog1900
CrawfordJarvisCochrane1946
CrichtonC. A.Elsas1947
CrichtonVincentChapleau1934
CrottyJohnBothwell1899
CryslerJamesPort Colborne1916
CumminsW. R.Toronto1930
CurikLloyd Nester Falls1946
CurleyJ. S.Iriquios Falls1929
CurrieN. W.Gearldton1948
CurrieW. C. (Cam/Silvertip)Sioux Lookout1950
CussonM. R. (Marcel)Swastika (Earlton)1948
CussonT. C. (Ted "Bear")North Bay (Noelville)1949
DafoeP. W.Napanee1915
D'AgostiniDino (Dag, Frank, Nitty)Sudbury1947
DaveyL. R.London1950
DavidsonW. S. (William)Fort Frances1929
DavienH.Mitchipicoton Harbour1901
DavisE. L.Fort Frances1916
DavisEdward E.Pays Platt1951
DavisH. S.Gearldton1946
DavisonR. J.Tweed (Flinton)1946176
DavyN. W.Morrisburg1915
De LarondeCharlesNipigon1901
DeaconEphraimBolingbroke1915
DeedoH. E.Kenora1939
DeeksL. M.Tweed1948
DenneeW. F.Inverary1930
DentLeonard A.Cochrane1935
DentryA. G.Armstrong1947
DerrickW. H.Calabogie1928
DevineJohnRenfrew1915
DeyellG. T.Millbrook1934
DicksonJ.Westwood1900
DillonE. G.Renfrew1937
DillonPatrickCalabogie1929
DineC. W.Kingston1916
DitchburnHerburtGravennhurst1917
DixonR.Stratford1928
DonaldsonW. J.Donaldson Mills1899
DorlandJohn S.Alliston1935
DornanHugh S.Owen Sound1939
DouglasC. H.Macdiarmid1928
DouglasCarman WesleyWhite River1951
DoyleEdwardToronto1926
DoyleL. R.Oba1930
DrewDonald M.Kingston (King)1951
DrewG. M.Sharbot Lake1928
DrewHenryLong Lake1915
DriscollJohnD'Arcy1899
DriummondW. Keene1904
DrouillardArsasWalkerville1915
DubeAlvin (J.A.)Parry Sound1948
DucharmeC. J. (Con)Fort Frances1946
DuchesneH.Treadwell1904
DuckerG. E.London1926
DuffRichard A.Sundridge1916
DuncanJ. G.Callandar1915
DunkJohn Sr.Kearney1915
DunnJames M.White River1950
DunnePatrick GeorgeSault Ste. Marie1932
DunniganJerryCastile1915
DupuisFerdinandHawksbury1915
DusangB. A.Waubaushene1915
DwyerLeslie R.Niagara 1927
EadyStewartWhitney1949
EdwardsHerburtNairn Centre1915
ElleringtonWilliam Charles (Bill)Huntsville, Dorset1946
ElliottRobertPort Hope1915
ElliottStephen J.Toronto1926
EllisJ. S. (Sandy)Maple 1945
EllisJosepsFort Erie1900
ElseyC. A.Geraldton1947
ElyH. R. A.Owen Sound1924
EmmertonR.R.London1924
EmmonsJohnRainy River District1892
EvansGarfield David (Gar)Dorion1951
EwingL. H.Kirkland Lake1939
FaddenCarl V.Chapleau1928
FanningGeorge G.Sioux Lookout1915
FarrellJohnCayuga1899
FarringtonE.Red Lake1927
FaubertWilfredNipigon, Minaki1926
FeatherstoneH. JohnParry Sound (Renwick)1915
FenelonC. P.Red Lake1947
FergusonEverton W. (Fergy)Denbigh1946
FergusonJohnBedford Mills1900
FinchRoy W.Aylmer Dist. Hagarsville1946
FindleyJamesRichmond1915
FisherB. F.Thomasburg1929
FitzsimonCharlesSault Ste. Marie1915
FlemingEdwardHastings1915
FlemingJohnNewboro1915
FlemingP. J.Gearldton1947
FloodA. J.Delta1902
FlostrandJ.Kenora1944
FloydJohnNippising1915
FlynnR.Mountain Grove1899
FlynnW.H.Hespler1939
ForsonC. J.Parry Sound1947
ForsythE. G.Rainy River1926
ForsythJohnNippising1915
ForsythR.Geraldton1947
FowkeT. H.Kirkland Lake1944
FoxEben R.Northport1915
FraserA. E.Fort William1924
FraserJ. A.Prescott1915
FraserM. APort Arthur1942
FreeJohn Byng Inlet1904
FreemanS.Brighton1899
GagnonAndrew (Andy)Kapuskasing, Moosenee1949
GammondFredSlate River1915
GardinerIsaacRondeau Park1894
GardnerWilliamMcDonald`s Corner1900
GarnerL. V.Welland1899
GatesGeorgeKingston1915
GaudaurC. E.Atherley1915
GaultThos. G.Desoronto1915
GauthierDavidMattawa1937
GawleyD. J. (Dave)Sioux Lookout1948
GaymanB.Unionville1941
GerowJosephPort Perry1900
GeryloWilliamRainy River1941
GessieE. B.Shebandowan1951
GibbL. A.Peteborough1938
GibsonCharles M.St. Catherines1904
GibsonJ. R.Mallorytown1899
GibsonJ. W.Strathroy1901
GidleyH. C.Midland1927
GillJohn A.Dunnville & Central Area1892One of the 1st four CO`s - 27 July 1892
GillespieC. S.Campbellford1904
GillespieGilbertBrechin1915
GillespieJamesBerkeley1915
GillettR. A.Roach`s Point1915
GoldthorpeNorman L.Huntsville1931
GooderhamB.Powassan1924
GordonWalterPort Arthur1915
GouletM.Kenora1942
GouletteO. V.Gananoque1899
GrahamJ. R.Fenelon Falls1899
GrahamW. C.Beaverton1947
GrantClaudeFort Frances1944
GrantJoe (Kid)Oba, Hearst, Gearldton1924
GreenAdamKinborn1915
GreenGeorge C.Brantford1915
GreenwoodGordon T. (Gord)Aylmer, Essex1950432, 462 L&F 056 MNR
GreigD. S.Sault Ste. Marie1939
GriffithsJosephKingsville1938
GuerordA.Bonheur1899
GurrenGeorge H.Sandhurst1915
HadgraftR.Port Dalhousie1901
HaggartyJohnGilmour1915
HainesR. G.Washago (Hespler)1947
HallAndrewGore Bay1915
HalwardCharlesCannington1915
HamiltonG. S. (Gordon)Pembroke1949
HamiltonGordon TurnerPembroke1948
HamiltonHarveyOrangeville1937
HammondJ. O.Deleware1929
HanesFred A.Huntsville1915
HannaAndrew W.Welland1940
HareH. T.Biscotasing1931
HareW. B.Port Credit1928
HarlingL. G.Nakina1947
HarperJ. E.Unionville1943
HarrisG. R. (Gerry)Hespler1948
HarrisHarryLonglac, Kenora1928
HarrisS. C. (Sam)Cochrane1950
HarrisVictor EricLindsay (Gores Landing)1946
HarrisonW. H.Port Credit1916
HaskinsHarry C. Tomiko, North Bay1929
HawkeW. H.Longlac1947
HawkinsWalterFort William1924
HayMelvileListowell1938
HayesHenry Murray1915
HeadlamPercyAlfred1942
HembruffJosephManitowaning1915
HemphillLawrence StanleyElsas1929
HendersonH. A.Pelee Island1915
HendricksonG. W.Fort William1930
HenricksonJohn W.Fort Frances1948
HerronGeorge HenryShiningtree (Chapleau)1950
HessJamesHastings1915
HewerA. J. H.Windsor1931
HillFrankLakefield1930
HillerFred W.Silver Islet1925
HillsRobertPort Hope1925
HitchcoxA. D.Oakville1944
HoardW. C. (Willis)Fort Frances (Rainy River)1942
HobenV.Gearldton1946
HodgsonA. M. (Alf)Lindsay1937
HoldenW. W.Toronto1908
HollidayHenryWolfe Island1915
HoltW. C.Shebandowan (Port Arthur)1950
HoodGeorge Sr.Scugog1915
HooverE. G.Dunsville1938
HoppertonW. E.Toronto1928
HoppsA. W.Toronto1924
HorleyW. A.Rainy River1932
HormsbyT. J.Penetang1915
HowardP.Collingwood1899
HowellB. E.Grimsby1951
HudginR. (Ray)Picton1948
HudsonS. C.Ottawa1947
HuffGrankWest Lake1916
HuffmanE. M.Hay bay1915
HughesS. J.McLarens Bay1946
HughsonAndrewOrangeville1900
HumphreyW. A. (Bill)Powassan1949
HumphriesH.Hastings1899
HunterAlfToronto1917
HunterL. H.Foleyet1947
HuntingtonS. A.North Bay1892
HurdAbePort Credit1937
HurtubiseGastonMcLarens Bay1950
InwoodM. J.Combermere1934
IrishJohn E.Vennachar1915
IronsideF.W.Kingston1925
IrwinDavidLittle Currant1915
IrwinJ.J.Dalrymple1915
IrwinJackTimmins1945
JacksonW.W.St. George1915
JacobJohn D.Port Arthur1929
JamesM.R.Kingsville1929
JensenArthur C.Walkerville1929
JermynJ.W.Wiarton1915
JessopJedMaynooth1930
JewellV.J.Batchawana1915
JicklengCharles (Chas)St. Paul's Station (Perth)1915
JohansonRoy (Big Swede)Sudbury1949
JohnsonF.J. (Fred)Oba194615
JohnsonHenryBrantford1899
JohnsonJohn A.Parry Sound1892
JohnstonJ.H.Grey / Markdale1930
JohnstonJamesOrangeville1915
JohnstonThomas H.Royston1915
JohnstonWilliam H.Harwood1915
JohnstoneF.Harwood1899
JohnstoneEric L. (Lewellyn)Hornepayne1951
JolleyGeorge H.Niagara1929
JonesJohnFenelon Falls1915
JonesNelson T.Stonecliffe1947
JordanRobert W.Lion's Head1949
JordiD. J. (Dave)Port Arthur1948
JoslinJ.W.Sault Ste. Marie1947
JuckKenneth Joseph (Ken)Goderich (Hespeler)1947
JuryRobert E.London1900
KayGeorge A.Rodney1928
KehoeDanielMillarton1915
KellarStewart A.Fort Frances1946
KellarWilliamMitchell's Bay1924
KelleyFrankCormac1946
KennedyAlex A.Apple Hill1929
KennedyIan C.Williamstown1929
KennedyJ. A.Tichbourne1915
KennedyM. P.Peterborough1931
KentA. J.Bewdley1915
KentPercyKentvale1915
KernJacobBurford1915
KerrC. J.Hamilton1915
KimberleyJ. H.Powassan (Loring)1946
Kinahan FrankMissinaibi1930
KinderJosephRockingham1904
KingJames A.Sawastika1949
KingWallace M.Cornwall1934
KnappsCarmanMerricksville1931
KyleM.Rat Portage1899
LabattF.Port Severn1899
LaframboiseRemiCanard River1915
LairdJ. K.Guild1899
LakeAtchinsonInverary1915
LakeC. D.Kingston1939
LamarshPeterWheatley1899
LambkinRichardLoring1915
LamoureMonteNiagara Falls1934
LamoureuxEliOshawa1934
LandriaultN. A. (Aurelle)Temagami1948
LaneJames E.Wellington1915
LaughlinJ. H.New Lowell1915
LawnRayEagle Lake1928
LeadleyRobertSimcoe (Barrie)1915
LeanWellingtonApsley1915
LeBlancWalterMissinaibi1929
LeblancOliverElsas1930
LeeJames W.Wellandport1915
LeeWilliam A.Toronto1925
LeedhamGeorge L.Port Rowan1925
LegaceFerdinandJackfish1929
LegaultH. M.Sturgeon Falls1901
LessardLouisNorth bay1935
LewisJamesSheguiandah1915
LewisOurie DaltonFranz1926
LiddleCarl D.Sioux Lookout1928
LinklaterM. (Mickey)Maple (Chapleau)1947
LisleThomas R.Toronto1934
LittleJohnAlgoma District1892
LittleRichardWallaceburg1915
LitwillerDavidNew Dundee1926
LloydJohnBobcaygeon (Huntsville)1951
LloystK. D.Kaladar1946
LockmanE. W.Dorset1915
LoucksJohnDorset1916
LoucksM. G. (Merve)Gogama (Missinabi)1950
LovedayE. T.Ottawa1899
LuxtonW. S.Cochrane1924
LynessWilliamChapleau1924
LyonHarold B.Kingston1944
LyonsFrankBrantford1934
LyonsI. J.Belleville1924
MacaulayAngusSouthampton1900
MacDonaldR. N.MacDiarmid1948
MacDougallE. S.Gogama1947
MacfieJohn AlvinSioux Lookout, Parry Sound1951
MacGillivrayEarl M.Toronto1933
MacGregorJimBarrie1924
MacKayDaveParry Sound1937
MacKayeF. W.Southampton1949
MacKinnonWalter L. (the Greyhound)Parry Sound1947
MacMillanD. E.Peterbell1927
MacMillanE. H.Elk Lake1947
MacNaughtonNeilParry Sound1924
MadiganW. J.Shawanaga1925
MagillGarnetSault Ste. Marie1926
MairDavidLanark1900
MajorWilliamwoodlawn1915
ManninenRaySudbury1950
ManningHarry Port Edward1925
MansfieldThomasPickering1915
MarrMerrittBrantford1951
MarshThomasCollings Bay1915
MarshallL. C.Peteborough1933
MartelleGeorge A.Thedford1928
MartinD. C.Ridgetown1943
MartinWilliam H.Timmins (Kenora)1924
MartynW. J.Bowmanville1938
MassalesJ.Haliburton1899
MassonT. J.Lindsay1928
MatesJ. G.Timmins1926
MathenHyBrockville1899
MathewsGordon C.Guelph1942
MayDanielBethune1894
MayJ. C.St. Catharines1915
MaybeeManlyCameron1915
MaynardW. J.Toronto1928
MayorHarryPainswick1915
McAllisterJ. R.Gore's Landing1915
McArthurJohnIce Lake1916
McAuleyM. A.Southampton1899
McCabeHerbertBelleville1936
McCanaPeterThames River1892
McCargarJ. K.Belleville1899
McCawJamesBancroft1915
McClellandS. J.Pembroke1924
McClennanKennethAylmer1915
McCollG. D.Victoria1899
McCombE. T.Fort Frances1946
McComberA.Port Arthur1899
McConnellEricFort Frances1945
McConnellW. B.Kemptville1948
McCullochR. C.Lindsay (Campbellford)1947
McCulloughS. E.Toronto1924
McDermottBenjaminParry Sound1892
McDonaldDonaldFort William1914
McDonaldFred W.Point Anne1944
McDonaldHectorBeaverton1915
McDonaldWilliamDunnville1935
McDougallNeilPort Arthur1904
McEachernD. L.Lindsay (Dorset)1947
McEwenSamuel RobertManitoulin Island1892
McFarlaneJ. S.Keene1915
McGarvaRobertFort Frances1945
McGilvrayK. A.Rutter1947
McGinnWilliamOrillia1915
McGowanJohnTweed1915
McGuireR. J.Jones Falls1915
McIntireA.Keene1899
McIntyreA. H.Aylmer District (Wardsville)1949
McKennyThomasThornbury1915
McKenzieAllen D.Oba1945
McKeownC. R.Aylmer Dist. (Dunnville)1949
McKerdyWilliamNipigon1892
McKibbinH. A.Port Arthur1916
McKibbinStewart A.Aurora1951
McKnightL. B.Foleyet1924
McLellandBlakePembroke1945
McMinnPercySault Ste. Marie1950
McMurrayRobertBayfield1915
McNabbD. A.Orillia1899
McNeilW.Leith1899
McNivenD. A.Barrie1899
McPheeD.Uptergrove1915
McQuattWilliamMacDonald's Corners1916
McQueenE. J.Fort William1928
McQueenT.Chatham1899
McRitchieJ.Bothwell1899
McRuryD. J.Point Edward1930
McVeanFrankLondon1901
McVittieJamesBlenheim1915
MeadowsE. R.Hespeler (Guelph)1942
MeighamJ. H.Toronto1946
MellickOscar L.Aylmer1946
MelvilleHenryHavelock1915
MeneillyF. H.Warkworth1915
MenziesA. R. (Ron)North Bay (Loring)1950
MenziesR.Burkes Falls1899
MernerFred H.Hespeler1940
MessecarA. B.Burford1899
MetcalfA. H.Kingston1914
MewhinneyW. A.Orangeville1924
MeyersJamesOrchard1899
MichonLawrence M.Sudbury1941
MilesG. E. Gordon)Sioux Lookout1950
MillerB. B.Wiarton1899
MillsS. E.Fort Frances1924
MinakerA. K.Smithfield1936
MitchellAlexSault Ste. Marie1937
MitchellWilliamGrimbsy1899
MoffattGeorgeGlencross1915
MonkCarl E.Sault Ste. Marie1951
MontgomeryE. M. (Elwood, Red)White River (Franz)1947
MontgomeryFred J.Brantford1924
MontgomeryJ. D.Buckhorn1929
MontreuilR.North Bay1948
MooreFrances JamesPeterborough1892
MooreJames A.Trenton, Dryden1915
MooreL. J.Lakefield1915
MooreW. E.Stratford1946
MooseH.Huntsville1901
MoranAustinRenfrew County1895
MorbenT. R.Port Arthur (Wheeler)1949
MorganD.Kapuskasing1948
MorganGeorgeHamilton1931
MorleyE.Kingston1938
MortonH. H.Gogama1945
MortonJohnSt. Ola1915
MuffittC. E.Coehill1926
MulliganD. A.Sudbury1950
MulliganJosephSudbury1924
MullinG. M.Nipissing1901
MullineauxJohnKenora1946
MumaRoy A.Chippewa1935
MuncerW. G.Minaki1915
MundellJ. W. J.Kingston1930
MunroErnest WilliamGlencarry County1947
MyersJamesHolstein1915
NadonZ. A. (Zeff)Whitney1948
NashJohnRat Portage1901
NeeveJ. W.Hespeler (Listowel)1947
NeillDanielSt. Thomas1947
NichollsThomasHall's Bridge1899
NicholsonE. A. (Ed)Sault Ste. Marie1951
NobleJohnNakina1935
NodwellSamSudbury1945
NorquayThomasLake Manitou1896
NorrisThomas B.Bolingbroke1900
O'BrienS. J.Elk Lake1939
O'ConnorCharlesLongpoint1902
O'DonnellJohnNorth Bay1933
OggCharlesHamilton1899
OliverR.Little Currant1899
O'NeilEd T.Belle River1939
O'NeillMichael J.Lindsay District (Minden)1946
O'NeillW. H.Beardmore1947
OperFranklin C.Kingsville1935
OwenJ. H.Gearldton1951
PageR. B.Tweed1947
PalmateerNormanSudbury1950125
PanassieSimonFort William1900
ParfittWilliam A.Red Lake1938
ParkerH. B.Bobcaygeon1915
ParkinC. W.Valentia1915
ParksGeorge Mortimer (Mort)North Bay1908
PattersonArchibaldBothwell1915
PattersonS.Simcoe (Dunkerson)1915
PaulJohnLoring1899
PaulW. D.Swastika1950
PayetteThomasPenetang1899
PearsonH. E.Fort Frances1939
PearsonLionelAylmer1927
PeckRalphGearldton1950
PeltierGeorgeKent (Dover South)1915
PennellA. E.Parry Sound1924
PepperWilliamLanark1915
PerrieC. E.Gearldton1946
PerrieCharles L.Fort William1932
PerryE. H.Centreville1899
PerryJohnFort Frances1899
PersalJamesBrantford1933
PetterG. L.Kincardine1946
PhillipsG. H. R. (George)Whitney1947
PhillipsJ. H.Smith's Falls1915
PickellS. G.Oshawa1915
PierceP. H.Chalk River1947
PiggotWilliamKenora1948
PlunkettArnold J.Toronto1929
PorterPeter J.Brantford1934
PowellA. K.Cochrane1947
PozzoElio August (Al)Franz1950
PrattWilliamPenatang1899
PriceE. W.Sault Ste. Marie1925
ProsserErnest William WrayLindsay1938
PufferW. J.Peterborough1929
PurcellH. R.Colebrook1915
PyetteDavidTehkummah1915
QuallinsF. C.Leamington & South West Counties1892One of the 1st four CO`s - 27 July 1892
QuesnelP.Plantagenet1935
RacicotFrankSudbury1948
RamesbottomJohnLittle Currant1915
RancourtJohnFranz1947
RayDanielGearldton1947
RaycroftRobertNorth Bay1929
RaymondHugh E.Cornwall1937
RaynorGordonLyons Head1944
ReadmanHarry AndrewsFort Frances1947
ReidEdwardBelleville1927
ReidHenry W.Parry Sound1915
ReidR. M.Fort Frances1947
ReidWilliamFort Erie1924
RenardsonH. S.Temagami1946
RenaudA. C.Tecumseh1924
RendellE. M.Kapuskasing1947
RennieJohnNapanee1899
RevillPercivalToronto1925
RheaultJ. T.Minaki1947
RichardsonFredMeaford1951
RichardsonG. M.Campbellford1928
RichardsonJ. E.Perth1936
RitchieD. S.Massey1940
RivetJosephSturgeon Falls1915
RobertsE. A. (Ed)Chatham1947
RobertsonColinHillsburg1902
RobinsonB.Dryden1947
RobinsonF. ASault Ste. Marie1947
RobinsonJ. I.Sault Ste. Marie1914
RobinsonO. H.Orangeville1927
RobinsonP. C.Port Dover1924
RobinsonT. W.Collingwood1915
RobinsonWayneOttawa (Kemptville)1937
RobinsonWilliamKilworthy1915
RoblinW. D.Adolphustown1899
RolstonAlbert JosephOwen Sound1928
RootW. A.Rockport1899
RowntreeThomasWoodbridge1930
RussellS. C.Bancroft1924
RutledgeE. J.Streetsville1928
SallowsH. A.Maple1950
SancartierF.Skead1935
SargentWilliamBronte1899
SattlerLouisBerlin (Kitchener)1915
SaundercockBruce M.Kingston1947
SavardJ. A.Hamilton1934
SchellSamuelPort Perry1901
SchererEdwin F.New Hamburg1915
SchliehaufAlbertRodney1915
ScottWallaceLindsay1934
SeddonV. H.Beaverton1950
SellerR. H.Nester Falls1947
SemetokM. J.Sioux Lookout1946
SenecalJohnStormont1915
SeymourR. J.Hamilton1932
ShaddockC. W.London1946
ShannonJohn A. Jr.Madoc1946
ShannonJohn A.Marmora1934
ShappeeJamesSault Ste. Marie1916
ShearerAmosRoseneath1915
ShearerEarl T.Roseneath1924
ShearsE. L.Tweed1951
SheppardJames (Jim)North East Region1951
SheppardRobert G.Athene, Gananoque, Tweed1924
ShewenP. W. C.Apsley1899
ShieldsS. A.Tweed1948
ShipmanStephenSault Ste. Marie1927
SiedewandGeorge E.Stoney Lake1893
SillsEdwardSydenham1915
SilvaHarold WilliamSudbury1947
SimkoeR.Atikokan1947
SimpsonRaymond MauriceLindsay1947
SingJ. G.Meaford1900
SitwellN. E.Maple1937
SkeenA.Harwood1899
SkinnerThomasEugenia1924
SkuceEdwin L.Powassan, Aylmer1930
SlateGeorgeRockport1915
SliterA. E.Morton1899
SlyLesterMontemac County1892
SmallJohnGrand Valley1915
SmalleyBert D.London1944
SmithBenOshawa1941
SmithE. W.Maple (Orangeville)1941
SmithH. K.Belleville & Eastern Ontario1892One of the 1st four CO`s - 27 July 1892
SmithH. R.Hastings1892
SmithJ. B.Charleston1899
SmithJohn E.Hooperville1935
SmithJ. S.Port Rowans1915
SmithJustus B.Charleston Lake1892
SmithLeeToronto1928
SmithP. T.Kemptville1904
SmithRobert R.Renfrew 1892
SmithWilliamAthens1915
SpenceChesterAylmer1948
SpenceP. J.Sioux Lookout1928
SpenceWilliamLeeds (Carleton Place)1915
SpillettA. F.Minaki1927
St. CharlesChasMadoc1915
St. JohnWilford H.Thessalon1934
St. PierreWilfid J. (Bill)North Bay1934
StaceyG. L.Portland1928
StaffordT. A.Tweed1942
StagFredToronto1927
StalkerW. R.Lindsay1924
StapletonRobert S.Lake Manitou1895
SteadR. J.Wiarton1916
SteedJamesSarnia1899
SteeleJohn Uptergrave1899
StenabaughJ. E.Oba1930
StephensA. E.Westport1901
StephensJ. E.Chatham1901
StephensJamesWiarton1899
SterlingC. N.Kenora1914
StevensonP.Orillia 1924
StevensonP.Orillia 1929
StewartA. D.Hamilton18921st Chief Warden - 27 July 1892
StewartE. D.Niagara1926
StewartJames H.Brockville1915
StewartN.Gillies Hill1899
StewartW. P.Gogama1945
StewartWilliamPelee Island1899
StilesA. E.Gananoque1892
StoneEarl Henry (Stoney)Geraldton1950
StrangRobertBelleville1934
StreibA. R.Aylmer1946
StringerD.Pembroke1950
StringerR. G.Madoc1928
StuartDavidCodrington1915
SullivanJohnSt. Thomas1899
SutherlandD. G.Toronto1938
SwansonJohnMissinaibi1925
SwansonP. W. C.Lindsay1946
SwiftEdward JosephThunder Bay1952
SylvesterDonald O.Timmins1942
SymonsC. W.Port Arthur1924
TarryA. E.Toronto1915
TaylorMark E.Clinton1944
TaylorOliverNiagara-on-the-Lake1915
TaylorTomBlind River1924
TempleJames M.Dorchester Station1915
TerryF.Queensville1899
ThibadeauJohn JamesPlevna1951
ThomlinsonJ. WesleySharbot Lake1924
ThompsonC. D.Kemptville1946
ThompsonCliftonPelee Island1945
ThompsonP. A. (Percy)?Westport, Quinte Dist1946
ThompsonWilliam H.Bailieboro1915
ThornR. F.Kinmount1929
ThorpDavid C.Sault Ste. Marie1942
ThwaiteM.Oshawa1899
TimbinM.Atherley1915
TinsleyE.Toronto1908
TitusE. A.Wellington1915
TolmieKenneth JohnThunder Bay1951
TomsS.Kweewatin1944
TonerGeorgeGananoque1915
TooleIraOmemee1915
TownsendJames S.Long Point1915
TravesJ. A. Sr.Fraserburg1915
TrelfordJohnSouthampton1915
TrillJohnOrillia 1928
TroddLionel LeonardKapuskasing1951586 L&F 081 MNR
TrotterAlexBobcaygeon1900
TrotterRobert H. (Bob)Kemptville1948
TrueloveWilliamFermoy1915
TruesdellKennethAnsonville1950
TurnerBruce Hearst1950
TurvilleD. V.Aylmer1944
TwamleyC.Cavan1915
TyrerE. T.Hearst1947
VailJohn W.Gogama1948
ValoisArthurMattawa1945
Van NornmanR. M.Sault Ste. Marie1899
VanLuvenH. M.Yarker1900
VanWyckHaroldHespeler1948
VealeJohnNestleton1899
VilleneuveL. P.Alfred1899
VokesJamesNanticoke1915
WaddellAdamLeith1900
WagarThomas A.Flinton1934
WagnerJ. L.Kenora1946
WalkerJ. F.Nipigon1930
WalkerR. J.Port Credit1899
WalleniusO. V.Geraldton1947
WalshL. N.Gananoque1946
WaltonFred G.Lindsay1946
WardDaniel JamesFort William1924
WardErnestToronto1927
WatsonH.Toronto1915
WatsonHenryToronto1917
WatsonJohnCaesarea1915
WatsonM. T.Sault Ste. Marie1947
WattJohnPeterborough1915
WattsMurdockByng Inlet1915
WattsWilliamPacklesey1946
WeaverR.Gogama1946
WebsterJ. S.Toronto1908
WebsterW. FordKingston1924
WeeksGeorge G.Hydro1924
WeightJ. R.Newboro1915
WellsW. B.Chatham1892
WelshW. J.Carleton Place1900
WensleyP. J.Wensley1900
WestCharles Holland Landing1915
WestGeorge W.Holland Landing1915
WeymarkJ. S.Trenton1934
WhalenJamesPort Arthur1892
WheelerD. R.White River1949
WhiteE. R.Haileybury1937
WhiteJ. M.Walkerton1916
WhiteRobert D.Biscotasing1946
WhitefieldGeorge B.Port Arthur District1946
WhitesideA.Prescott1935
WiggW.Sudbury1934
WillettW. J.Nipigon1924
WilliamsFred Rockport1900
WillisJ. M.Port Whitby1899
WillmottJohn H.Muskoka & parts North1892One of the 1st four CO`s - 27 July 1892
WilsonA. H. G.Eganville1915
WilsonH. Elphin1915
WindsorReginald D. (Bullet Head)Kinmount, Thunder Bay, Lindsay1924
WindsorS. C. (Stan)Lindsay1939
WindsorStanleyLindsay1946
WindsorVernalApsley1929
WintersC. H.Wellington1947
WissellAugustSt. Charles, Cochrane1937
WolfeC. A.Hespeler1950
WonnacottG. W.Copenhagen1902
WoodRobertYork1899
WoodWilliam R.Sault Ste. Marie1916
WoodsT. J.Bracebridge1927
WoodwardA. J. (Al)Goldpines1929
WoottonE. A.Maynooth1915
WordenMarkCourtice1900
WormwirthF. L.Arden1915
WormworthW. R.Hespeler1947
YatesJamesGoderich1899
YellandsJosephPeterborough1899
YorkJosephGravel Lake1916
YoungClarence H.Gore Bay1945
YoungD. D.Kingston, Quetico1914
YoungE. A. (Ernie)Blind River1948
YoungWilliam PaulCloyne1915
ZavitzH. T.Welland1930
Facebooktwittergoogle_plustumblr